Nacházíte se zde: Rhino3D.cz > Články > Zásuvné moduly > Přímá editace modelů v Rhinu


Přímá editace modelů v Rhinu

Publikováno: 5.1.2010 | Autor: Jan Slanina | Rubrika: Zásuvné moduly | Komentáře: 1 - Doporučit

RhinoDirect ikonaNedávno nás vývojáři z ruské firmy LEDAS potěšili modulem pro tvorbu a správu kinematických vazeb v Rhinu a navíc nás začali namlsávat na skvělou technologickou novinku v Rhinu - příomu zpětnou editaci modelů bez nutnosti existence konstrukčního stromu. Tato pokročilá technologie se nyní stává skutečností,protože si můžete stáhnout bezplatně první betaverzi tohoto nového zásuvného modulu.

O výše zmíněném modulu Rhino Assembly pro správu kinematických vazeb jsme již psali v tomto článku. Výrobce tohoto modulu, ruská firma LEDAS, nyní zveřejnila první betaverzi svého nového modulu, který slouží k přímé editaci těles pomocí řídicích rozměrů. Vyzkoušejte si jej a zjistíte, jak jednoduché a intuitivní je jeho používání. Pokud máte připomínky nebo návrhy na vylepšení, napište výrobci na adresu labs@drivingdimensions.com.

Rhinoceros je samozřejmě náš oblíbený NURBS modelář, protože umožňuje tvořit fantastické volné tvary, ale v technické praxi narážíme na problémy,že tyto tvary nelze parametricky editovat. Jako lék na tuto bolístku připravuje LEDAS nový zásuvný modul RhinoDirect, který uživateli umožní parametricky editovat 3D geometrii v Rhinu bez nutnosti existence stromu konstrukční historie. Na následujícím videu se můžete podívat na ukázku přímé editace nejjednodušších tvarů v Rhinu pomocí modulu RhinoDirect. Myslím, že budete celkem koukat :)

Pokud již máte nějakou zkušenost s RhinoAssembly, můžete považovat RhinoDirect za rozšíření tohoto modulu, které lze použít pro sestavení komplexních mechanizmů z tuhých a netuhých součástí. Trojrozměrné tvary netuhých součástí se automaticky mění tak, aby splnily geometrické vazby a řídicí rozměry, které stanoví uživatel. RhinoDirect navíc umožní uživateli aplikovat vazby a kóty přímo mezi hrany a stěny té samé součásti. Využití této vlastnosti si ukážeme na následujícím videu:

RhinoDirect je jednoduchý a přitom výkonný nástroj pro parametrické úpravy 3D těles v prostředí přímého modelování. Tento přístup si přiblížíme v následujícím videonávodu:

První betaverze RhinoDirect má několik omezení. Modifikovat lze pouze tělesa, která obsahují rovinné stěny s ostrými nebo zaoblenými rohy, kruhovými otvory nebo pronikajícími válci. Tato omezení budou odstraněna v příštích betaverzích.

RhinoDirect verze 0.1 vyžaduje Rhinoceros 4.0 SR5B nebo novější a běží na 32bitových verzích Windows XP, Vista a 7.

Související odkazy

Nahoru ↑

Diskuse k článku

  • [1] remed – 05. 01. 2010, 18:20

    reagovat

    Skoda len, ze dostat z Rhina ucele riesenie je viac menej nevyhnutne skombinovat viacero pluginov dokopy a stale tomu nieco bude chybat do komplexnosti. Iny vyrobcovia dodavaju kompletne riesenia (hoc aj so svojimi nedostatkami). Nehovorim, ze je to chyba Mcneela. Len konstatujem dany stav veci. A toto asi nie je to spravne miesto na takuto diskusiu ale nedalo mi :) Ale inac urcite skvely plugin snad bude rychlo napredovat jeho vyvoj. Drzim palce.