Nacházíte se zde: Rhino3D.cz > Články > Zásuvné moduly > T-Splines 2.0 WIP 7


T-Splines 2.0 WIP 7

Publikováno: 13.8.2008 | Autor: Jan Slanina | Rubrika: Zásuvné moduly | Komentáře: 1 - Doporučit

WIP7 - ikonaMezi hlavní rysy nové verze T-Splines 2.0 WIP 7 pro Rhino patří osová symetrie, náhled vyhlazené plochy a vylepšený manipulátor. Když už nic jiného, stojí za to prohlédnout si v tomto článku alespoň screenshoty modelů, ze kterých vám začne svítat, jak úžasným nástrojem pro organické modelování je T-Splines pro Rhino...

Čtěte pozorně: toto NENÍ nejnovější update T-Splines verze 1 (to můžete získat zde: http://www.tsplines.com/rhino/plugin.php)

Nepoužívejte tuto work-in-progress (WIP) verzi prokomerční práci. Pokud však chcete přispět svými nápady k vývoji nové verze T-Splines, nainstalujte si WIP verzi (nejprve ale musíte mít nainstalovanou plnou licenci T-Splines). Ve WIP verzi je stále hodně známých chyb, které způsobují zhroucení.

Nejnovější WIP verzi si můžete stáhnout zde: http://www.tsplines.com/store/wip.php

Zde je seznam nejnovějších vylepšení:

(stáhněte si čtyřminutové video, které všechna vylepšení shrnuje: http://media.tsplines.com/WIP7.mov)

Manipulátor

 1. Nový informační heads-up display, který zobrazuje informace o manipulátoru a selekci. Manipulátor pracuje s T-Spline i NUBRS plochami, polygonovými sítěmi i s řídicími body.
 2. Horké klávesy jsou nyní dostupnější. Chcete-li plně využít manipulátor, musíte použít horké klávesy. Použití horkých kláves je například zatím jediným způsobem přepínání mezi režimy posunu, otáčení a měřítka. Horké klávesy můžete prozkoumat i změnit kliknutím na ikonu horké klávesy. Horké klávesy jsou aktivní pouze tehdy, když máte zobrazen heads-up display. Heads-up display můžete zavřít kdykoliv stiskěm klávesy Esc.
 3. Vylepšená funkčnost: nové úchopy v manipulátoru usnadňují manipulaci s omezením na roviny XY / YZ / XZ. Pokud navíc při rotaci držíte klávesu Shift, omezujete rotaci na úhlové kroky po 5 stupních.

T-Splines heads-up display

Symetrie

Na T-Mesh můžete nyní aplikovat osovou symetrii. Chcete-li použít symetrii, ujistěte se, že jste převedli model na polygonovou síť T-Mesh a že leží alespoň na jedné globální ose. Spusťte symerii.

Jakýkoliv pohyb řídicího bodu v jedné části modelu vyvolá aktualizaci další části modelu. Stejně tak aktualizuje model jakákoliv operace jako mazání nebo extruze polygonu. Symetrii můžete aplikovat ve dvou nebo třech směrech.

Symetrie ve vyhlazené T-Splines ploše

Náhled vyhlazené plochy

Náhled vyhlazené plochy z T-Splne polygonové sítě můžete zobrazit stiskem klávesy Tab. V náhledu bude aktualizována rovněž symetrie.

Na následujícím obrázku, jehož autorem je Richardo Amaral, vidíte, jak geniálním nástrojem na modelování organických tvarů je T-Splines. Předsavte si, jak složitě byste takovou formuli modelovali pomocí tažení po křivkách, plynulých přechodů atd... Ricardo vyšel z polygonové kryche, tu přidal pár segmentů, tu extrudoval plošku, tam smazal pár polygonů... a po nahrazení hrubého polygonového modelu máte krásný G1 spojitý T-Splines model... a to je pouze jeden z několika diametrálně odlišných způsobů, jak v T-Splines tvořit modely. Na prvním obrázku vidíte hrubý polygonový model T-Mesh, na druhém jeho vyhlazenou podobu v T-Splines. Díky symetrii navíc stačí modelovat pouze polovinu vozu.

model F1 pomocí T-Splines

Zde si ještě můžete vychutnat Ricardův model v renderovaném zobrazení. Nemusím dodávat, že u T-Spines můžete deformovat model pomocí řídicích bodů, ať je složen z jedné nebo z desítek spojených ploch... Všimněte si také, že některé izočáry nejsou dotaženy až na kraje ploch - to je další ze skvělých funkcí T-Splines, tzv. T-spoje (T-Junctions).

formule v T-Splines pro Rhino
Formule v T-Splines pro Rhino. Autor Ricardo Amaral. Obrázek lze kliknutím zvětšit.

Další ukázka modelu v T-Splines, jeho autorem je Joaquín Laborda. Na prvním obrázku je vyhlazená síť, na druhém polygonový model.

prsten v T-Splines

šperky pomocí T-Splines pro Rhino

Další vylepšení

 • nová volba v tsInsertPoint pro vložní kompletní izočáry.
 • mazání plošek, hran a vrcholů je robustnější
 • robustnější je i svařování plošek, hran a vrcholů

Související odkazy

Nahoru ↑

Diskuse k článku

 • [1] Petull – 15. 08. 2008, 10:40

  reagovat

  Vďaka za článok Pife! Nové T-Splines sú nádhera. 3D Studio MAX má tuším onedlho "po chlebe" :)