Nacházíte se zde: Rhino3D.cz > Články > Zásuvné moduly > Převod modelu z .OBJ do NURBS pod 3 minuty pomocí T-Splines


Převod modelu z .OBJ do NURBS pod 3 minuty pomocí T-Splines

Publikováno: 14.5.2009 | Autor: Jan Slanina | Rubrika: Zásuvné moduly | Komentáře: 1 - Doporučit

ikonaZásuvný modul T-Splines můžete využít nejen jako skvělou pomůcku pro rychlé modelování a tvarování složitých organických ploch metodou subdivision surfaces v Rhinu, ale také jako převodník low-res a med-res polygonových modelů, které pochází z modelářů jako je Modo nebo Silo, na plnokrevné NURBS plochy. V tomto krátkém článku se podíváme na konkrétní příklad.

Převod z .OBJ na NURBS pomocí T-Spines - výsledný render

T-Splines můžete kromě modelování využít také pro převod polygonových modelů (importovaných z polygonových nebo subdivision surface modelářů například pomocí formátu .OBJ) do podoby hladkých a průmyslově zpracovatelných NURBS ploch.

Souborový formát .obj patří mezi nejběžnější 3D formáty pro výměnu modelů pro animace a hry, ale v oblasti CADu má tento formát velice omezené možnosti, protože CADové soubory pracují převážně s hladkými NURBS plochami a soubory .obj přenáší pouze "zubaté" polygonové sítě. Kvůli tomu v objemových a plošných modelářích jeko je SolidWorks a Rhino sloužily dříve soubory .obj hlavně jako 3D referenční modely, kolem kterých uživatel konstruoval plnohodnotné a hladké NURBS objekty.

Pomocí T-Splines je ale nyní možné přímo převést soubory .obj na hladké NURBS plochy a navíc je to operace na jedno stisknutí tlačítka. Tím ušetříte významné množství času, který byste jinak strávili přemodelováním objektu od úplného začátku. Nyní můžete využít své stávající polygonové 3D modely zcela novým a efektivním způsobem.

Zdaleka nejlepších výsledků dosáhnete s low-poly (hrubý model s nízkým rozlišeím) modelem s převážně čtyřúhelníkovými polygonovými sítěmi. Model, který vidíte zde, pochází z knihovny od Dosch Design a autorem jeho renderu v programu Hypershot je Juan Santocono.

Polygonová síť ze souboru .obj T-Splines plochy NURBS plochy Celý proces převodu souboru .obj přes T-splines do NURBS zabral necelé 3 minuty.

Peřvod z .OBJ na NURBS - importovaný mid-res model
Mid-res model importovaný přes .OBJ, cca. 21000 polygonů

T-Spline v Rhinu
Převedený T-Spline model

Výsledný NURB model
Výsledný NURBS model ze 13 spojených ploch (celkem 548ploch)

Související odkazy

Nahoru ↑

Diskuse k článku

 • [1] Alex – 19. 05. 2009, 22:02

  reagovat

  no nahodil som si trial, zobral som testovaci obj (zrejme z 3dmax) a
  Error: Error construction T-Spline: Edge matched to too many faces
  Error: Unable to convert loaded file (C:\\test.obj) to a valid T-Spline.

  ono to este treba nejako upravit, musim podumat