Nacházíte se zde: Rhino3D.cz > Články > Zásuvné moduly > Informační model budovy v zasuvném modulu RhinoBIM


Informační model budovy v zasuvném modulu RhinoBIM

Publikováno: 4.3.2010 | Autor: Jan Slanina | Rubrika: Zásuvné moduly | Komentáře: 2 - Doporučit

ikona1Všichni architekti a stavaři teď povinně zpozorní, protože tato zpráva je z oblasti těžkotonážních. Rick Smith, bývalý konzultant IBM, který v roce 1991 zavedl v atelieru Franka O. Gehryho užívání software CATIA a pracoval na něm na projektech jako Guggenheim Museum nebo Walt Disney Concert Hall, ohlašuje novou sérii zásuvných modulů, které jsou vstupenkou Rhina do světa opravdu velkých konstrukčních aplikací.

Přečtěte si, co říká sám autor nové řady zásuvných modulů pro Rhino Rick Smith:

Naše společnost Virtual Build Technologies se věnuje technologiím 3D modelování již více než 30 let a hrála významnou roli v ovlivnění celého odvětví stavebních konstrukcí. Jsme tou společností, která začala v oboru AEC (Architecture, Engineering and Construction) využívat původně automobilový software CATIA a vyvinula postupy a procesy s využitím 3D digitálního modelování, které od roku 1991 prakticky aplikovala na mnohé celosvětově významné projekty.

Během těchto let jsme pozorně sledovali, jak se softwarové firmy v našem oboru vyvíjí. Cítili jsme, že několik z nich skutečně naslouchalo požadavkům svých uživatelů, tak jako to dělala firma Robert McNeel & Associates. Z toho důvodu jsme se pustili do spolupráce se zaměstnanci Boba McNeela a začali jsme vyvíjet několik modulů, které výrazně povýší funkčnost Rhina v oboru architektury a stavebních konstrukcí.

modul RhinoBIM pro stavební konstrukce

Jako první produkt v připravované řadě RhinoBIM vydáme zásuvný modul Structures. Zaregistrujte se na stránce RhinoBIM, kde si po zveřejnění Work-In-Progress verze budete moci tuto pracovní verzi pluginu stáhnout.

Sledujte tento web, budou na něm pravidelně zveřejňovány nové informace.

Modul RhinoBIM_Structure bude brzo vydán jako WIP (work-in-progress) neboli veřejná pracovní verze a jeho autoři vás budou prostřednictvím příspěvků ve svém blogu informovat o svých snahách učinit tento produkt úspěšným. Zde si tedy můžete přečíst první příspěvek autorů modulu RhinoBIM_Structure:

"Podobně jako mnozí další jsme i my rozpoznali možnosti a sílu Rhina coby platformy pro 3D modelování, ale stejně tak jsme cítili potřebu, aby Rhino podporovalo BIM platformu pro AEC. Ve spolupráci s firmou Robert McNeel & Associates jsme zdůrazňovali, že Rhino v první řadě musí suverénně zvládat práci s rozsáhlými soubory dat. Tuto potřebu pociťují architekti a stavaři mnohem palčivěji než například designéři, protože architekti a stavaři musí pracovat s modelem, který je úplnou sestavou složenou z jednotlivých konstrukčních prvků budovy a v praxi bývá značně rozsáhlý a detailní. Zaměstnanci McNeela odpověděli tím, že vyvinuli entitu “Light Extrusion”, která je nyní obsažena přímo v jádře Rhina V5. Ta je pro nás úplným základem a současně klíčem k úspěchu všech RhinoBIM modulů, které budeme vyvíjet. V první řadě bude tato entita implementována do modulu RhinoBIM_Structure.

Při testech jsme zjistili, že objem dat může být díky této entitě snížen až o 97%. Ano, skutečně o tolik! Řeknu vám to ještě jinak. Vzali jsme náš reálný strukturální model budovy Walt Disney Concert Hall a na všech 15 900 čar v tomto modelu jsme aplikovali standardní příkaz Rhina Exrude (Vytáhnout). Velikost souboru s tímto modelem byla 598 MB (což je už tak zhruba polovina velikosti souboru z konkurenčních programů, které jsou parametrické a mají vnitřně přiřazená BIM data). Ovšem ten stejný model v RhinoBIM_Structure s využitím "lehkého vytažení" měl pouze 20 MB!

Stavební konstrukce v modulu RhinoBIM pro Rhinoceros 5.0

Jak vidíte, dokáže funkce Light Extrusion dramaticky zvýšit výkon Rhina. A co je nejdůležitější, pomocí funkce "vybrat všechny úsečky" v RhinoBIM_Structure bylo vytaženo všech 15 900 nosníků v modelu za pouhé 2 sekundy. Ano, dvě sekundy na levné stanici Dell Latitude D620 a výkon zobrazení byl přitom zcela fantastický.

Už jenom díky této schopnosti samotné mají uživatelé možnost vymodelovat plný projekt v prostředí jediné hlavní databáze.

AEC modul RhinoBIM

Diskuse k článku

 • [2] Lubos – 26. 11. 2010, 11:05

  reagovat

  Taky jsem moc zvědavý, kam to tenhle modul dotáhne. Jakožto stavaře projektanta mě to přirozeně zajímá, ale že by z toho byla přímá konkurence pro velké stavařské CADy (v kanceláři jedeme na Revitu), tomu se mi moc věřit nechce, něco jiného je dělat prostorové geometrie a úplně jiný šálek kávy je tvořit stavební dokumentaci. Taky moc nevěřím, že by se našlo moc projektantů, kteří by měli čas si mimo projekt vytvářet další model ve Rhinu, možná jen výjimečně kvůli kvalitnějšímu renderu.

 • [1] dH09. 03. 2010, 21:18

  reagovat

  Zní to hodně zajímavě. Ale zajímavá, leč nezodpovězená zůstává otázka, zda nezůstane jen u optimalizace pro komplexní geometrii budov. Rád bych od tvůrců slyšel/viděl alespoň nějaký wireframe toho, co to má v budoucnosti umět. Jinými slovy:
  Má to ambice být plnohodnotnou konkurencí pro Revit, Nemetschek, ArchiCad, Microstation, ...?