Nacházíte se zde: Rhino3D.cz > Články > Zásuvné moduly > ClayTools pro Rhinoceros – modelování z virtuální hlíny


ClayTools pro Rhinoceros – modelování z virtuální hlíny

Publikováno: 1.8.2005 | Autor: Jan Slanina | Rubrika: Zásuvné moduly | Komentáře: 2 - Doporučit

ClayTools - ikonaSpolečnost SensAble Technologies oznámila vydání systému ClayTools 1.0 pro program Rhinoceros od společnosti Robert McNeel & Associates. Tento systém umožní designérům použít své hmatové smysly pro tvorbu organických tvarů a přidávat do svých NURBS modelů v Rhinu sochařské detaily, ruční úpravy, kompletní přechody tvarů a reliéfní textury.

Systém ClayTools

Na rozdíl od tradičních modelovacích nástrojů využívá ClayTools tváření pomocí virtuální hlíny, která odstraňuje omezení technikého modelování a nabízí jedinečnou rychlost a kreativní výraz. Systém obsahuje hardwarové zařízení PHANTOM® Omni™ - skutečné 3D rozhraní se silovou zpětnou vazbou.

phantom
Zpětnovazební zařízení PHANTOM® Omni™

 

Uživatelé budou pracovat rychleji než kdykoliv předtím, protože při modelování z virtuální hlíny používají své hmatové smysly stejně, jako by modelovali ze skutečné hlíny. Systém, který si uživatelé snadno osvojí a naučí, nabízí jedinečný přínos designérům z různých oborů.

prsten
ClayTools™ umožní designérům použít hmatové smysly pro tvorbu organických tvarů a přidávat do svých NURBS modelů v Rhinu sochařské detaily, ruční úpravy, kompletní přechody tvarů a reliéfní textury (žlutá barva reprezentuje virtuální hlínu, fialová NURBS).

 

S tím souhlasí Jeff High, president a zakladatel společnosti Gemvision Corporation, beta testovací partner systému ClayTools pro Rhino. "Náš software pro návrh šperků Matrix 3D integruje výkon Rhina a přívětivé rozhraní, které umožňuje šperkařům vytvářet rozměrově přesné a tvůrčí návrhy. V systému ClayTools jsme modelovali pomocí virtuální hlíny květinové detaily, nadýchané, organické tvary a řemeslné úpravy existujících modelů v Rhinu. Myslíme si, že tato kombinace - systém ClayTools a modely z Rhina - nabízí šperkařům řešení, které potřebují pro rychlé vytvoření ještě elegantnějších návrhů, než se samotnou NURBS geometrií."

prsten - render
Vymodelováno v systému ClayTools™ pro Rhino a v Rhinu. Vyrenderováno v programu mental ray®.

Systém ClayTools je doplňkem software Rhinoceros. Designéři mohou vytvořit modely pomocí svých oblíbených nástrojů v Rhinu a poté mohou své modely importovat do systému ClayTools. Importované modely z Rhina lze použít jako referenci nebo je lze převést na virtuální hlínu - buď jako celek nebo vybrané části. Pomocí zařízení PHANTOM Omni mohou designéři doslova cítit virtuální hlínu a rychle tak vytvářet organické tvary a roztírat, vyhlazovat, vyrývat a škrabat její povrch, aby vytvořili detaily, plynulé přechody a reliéfní textury, které by bylo mimořádně obtížné vytvořit pomocí tradičních modelovacích nástrojů. Modely lze poslat na rapid prototyping a použít je pro odlévání nebo je možné je importovat zpět do Rhina, kde model dokončíte a exportujete za účelem renderování, rapid prototypingu nebo CAD/CAM výroby.

Klíčové přínosy:

 • Spojuje to nejlepší z obou světů - používá modely z Rhina pro vytvoření nových, organičtějších a sochařsky detailnějších návrhů než samotné NURBS modely.
 • Rychlost - rychlé, neomezené modelování.
 • Flexibilita návrhu - vytvářejte modely, které plně zachytí váš umělecký záměr.
 • Využití digitální technologie - vytvářejte více verzí, duplikujte ruční řemeslné úpravy a vytvářejte a používejte knihovny součástí.

"Zaměřujeme se na tvorbu vysoce hodnotných nástrojů pro design a na budování skupiny partnerů, kteří nabízí doplňkové produkty k Rhinu," říká Robert McNeel, president společnosti Robert McNeel & Associates. "Systém SensAble ClayTools nabízí ideální řešení pro naše zákazníky, kteří chtějí kombinovat modelování organických tvarů z virtuální hlíny, složité tvarové přechody a skulpturální detaily se svými NURBS modely z Rhina."

Dostupnost a cena

Systém ClayTools pro Rhino je již v prodeji. Tento systém obsahuje softwarovou aplikaci ClayTools pro modelování z virtuální hlíny a hardwarové zařízení PHANTOM® Omni™. Systém ClayTools pro Rhino stojí 89 440 Kč + 19% DPH. Zákazníci SensAble, kteří již vlastní zařízení PHANTOM Omni, mohou zakoupit samotný software ClayTools pro Rhino za 63 800 Kč + + 19% DPH. Další informace můžete získat u firmy Dimensio s.r.o.

O společnosti SensAble Technologies

S 3.000 celosvětově nainstalovanými systémy je SensAble Technologies, Inc.® vedoucím poskytovatelem 3D zpětnovazebních digitálních řešení pro produktový design, tvorbu digitálního obsahu, vývoj komerčního software a akademický a komerční výzkum. Jádrem produktů SensAble™ je řada haptických zařízení PHANTOM®, které umožňují uživatelům dotýkat se a manipulovat s virtuálními objekty. Společně se systémem ClayTools pro Rhino nabízí SensAble systém ClayTools pro 3ds max® pro tvorbu digitálního obsahu, systémy FreeForm® pro produktový design a haptická zařízení a toolkity pro vývoj softwarových aplikací. Sídlo SensAble je ve Spojených státech a má prodejní kanceláře v Evropě, Japonsku a v Číně. Výrobky SensAble jsou dostupné přes dealery i přímý prodej.

Mimochodem - podívejte se na moc zajímavý videostream ze Siggraphu, kde jsou ukázány různé možnosti použití haptického zařízení a kde se objeví i aplikace pro Rhino. Adresa je http://209.113.174.251/Broadcast/Sensable%20Siggraph%20Small.wmv.

Další zajímavá videa ClayTools pro Rhino najdete v odkazech pod článkem.

Související odkazy

Nahoru ↑

Diskuse k článku

 • [2] Jan Slanina31. 08. 2005, 16:31 – reakce na [1]

  reagovat

  Zeptejte se u distributora, MCAE Systems, http://www.mcae.cz (ale mám obavu, že bez toho hardware je zkušební verze k ničemu).

 • [1] Jelinek lubos – 31. 08. 2005, 09:37

  Reaguje: [2] - reagovat

  Mam zajem o skusebni verzi.