Nacházíte se zde: Rhino3D.cz > Články > Zásuvné moduly > T-Splines 2.0 WIP


T-Splines 2.0 WIP

Publikováno: 10.3.2008 | Autor: Jan Slanina | Rubrika: Zásuvné moduly | Komentáře: 0 - Doporučit

T-Splines otevřený vývoj - ikonaNyní si můžete stáhnout T-Splines 2.0 WIP pro Rhino 4. Nejprve musíme zchladit vaše očekávání, ještě toho zbývá hodně dodělat a také není problém tento plugin zhroutit. Nepoužívejte ho pro komerční projekty. Cílem verze 2.0 je nabídnout větší množství nástrojů pro polygonové modelování v Rhinu.

1. Jak si můžete stáhnout 2.0 WIP

Stahovat můžete odsud:

http://www.tsplines.com/store/wip.php

(Vyžadujeme registraci, abychom vás mohli informovat o nových vydáních. WIP navíc nebude běžet na počítači, na kterém není nainstalovaná licence T-Splines pro Rhino.)

2. Příkazy

Nové příkazy pro polygonové modelování mají předponu "tsm" jako zkratku od tsMesh.

Zatím jsou k dispozici tyto příkazy:

  • tsSmoothMode. převede polygonový T-Spline model na hladký model.
  • tsPolyMode. převede hladký T-Spline model na hrubý polygonový model.
  • tsPointsOn. zapne manipulátory Edge (hrana), Face (ploška) nebo Vertex (vrchol).
  • tsExtrude. Při použití tsExtrude v polygonovém režimu musíte nejprve vybrat plošku(y), které chcete vytáhnout a POTOM spustíte příkaz. To je dočasné omezení. Skvělá věc je, vzdálenost vytažení můžete určit pomocí manipulátoru. Očekáváme, že mnoho příkazů v polygonovém režimu bude spojeno s manipulátorem.
  • tsmWeld. Svaření vrcholů. V budoucnu bude svařovat také hrany a plošky. Když svaříte vrcholy, nemůžete se v této chvíli vrátit zpět do hladkého režimu (síť bude neplatná a zatím ještě nemáme vytvořené nástroje pro její opravu); samozřejmě, že počítáme s jejich vytvořením.
  • tsmDelete. Smaže plošky v síti. Tento příkaz eventuálně smaže jakýkoliv typ manipulátorů (plošky, hrany nebo vrcholy). Zjistili jsme, že existence jediného příkazu pro všechny typy manipulátorů bude nejvýhodnější. Tento příkaz zatím neí nijak zvlášť stabilní a poškozuje polygonovou síť, takže později nemůžete přejít zpět do hladkého režimu. Ano, je to dost podstatné omezení; pokusíme se ho brzo odstranit.

A ještě mnoho dalších příkazů čeká na své vytvoření...

3. Známé problémy

Polygonové objekty musí být nejprve převedeny na T-Spline před tím, než je budete moci přepnout na hladký (smooth) nebo polygonový režim.

Při přesunování bodů v polygonovém režimu momentálně není k dispozici náhled v reálném čase. Na T-Spline polygonové síti lze provádět operace pomocí polygonových nástrojů Rhina (jako mazání plošek), ale výsledná síť nebude T-síť.

T-points momentálně po přeodu na síť nejsou zobrazovány. Plošky s T-Points jsou převedeny na trojúhelníky. Po převodu zpět do hladkého režimu jsou ale T-Points zachovány.

Záhyby jsou při převodu z tsSmoothMode do tsMeshMode také zachovány.

Instalací této WIP verze získáte rovněž přístup k nějnovějším interním vylepšením verze 1.x (v tomto vydání je například lehce vylepšené uživatelské rozhraní příkazu tsExtrude).

TSplines 2.0 WIP