Nacházíte se zde: Rhino3D.cz > Články > Zásuvné moduly > Nový plugin VisualArq - Rhino a architektura


Nový plugin VisualArq - Rhino a architektura

Publikováno: 24.5.2007 | Autor: Jan Slanina | Rubrika: Zásuvné moduly | Komentáře: 0 - Doporučit

VisualArq 07 - ikonaO architektuře toho bylo v posledních měsících v souvislosti s Rhinem napsáno poměrně dost. Nedávno jsem na tomto serveru také zmiňoval připravovaný modul Athens, který přináší toužebně očekávané parametrické modelování pro architekty. Athens nyní vychází pod novým názvem VisualArq ve formě první veřejné betaverze, kterou si může každý uživatel Rhina stáhnout zcela zdarma.

Informace o zásuvném modulu VisualArq


>   VisualARQ je nový zásuvný modul pro architekty. Využívá intuitivní a přehledné uživatelské rozhraní Rhina a nabízí uživateli nástroje, které značně usnadňují proces architektonického návrhu a tvorby dokumentace.

>   Díky modulu VisualARQ můžete pracovat ve dvou rozměrech (2D) a současně mít zobrazený 3D model (a naopak). Můžete plynule přecházet z jednoh pohledu do druhého, aniž byste museli ukončit příkaz.

>   VisualArq generuje dokumentaci, která kombinuje výkresy, trojrozměrné modely a kvantifikovaná data (pomocí dokumentačních tabulek). Všechny tyto informace –2D pohledy, 3D modely a tabulky - jsou propojeny a jsou aktualizovány po každé modifikaci, čímž šetří velké množství času a významně minimalizují riziko vzniku chyb.

>   Parametrické architektonické objekty 
Architektonické objekty VisualARQu jsou parametrické; to znamená, že můžete kdykoliv definovat, variovat a editovat jejich přednastavené hodnoty. Automatický přepočet je podle těchto změn přegeneruje. Pracovní proces je díky tomu mnohem efektivnější a nabízí nekonečné možnosti.

>   Nad rámec parametričnosti jsou architektonické objekty navíc “intelligentní”, protože se chovají jako skutečné komponenty, které reprezentují a tím usnadňují proces tvorby a editace:

Elementy dveří a oken jsou asociovány se zdmi, ke kterým náleží; když přesunete, upravíte nebo odstraníte jakýkoliv z těchto elementů, zeď (resp. otvor) se automaticky aktualizuje, aby se této změně přizpůsobila.Schody a zábradlí pracují stejným způsobem. VisualARQ takédokáže automaticky řešit průniky pilířů a zdí.

>   Flexibilita tvarů zdí:
Stejně jako v všechny elementu Rhinu jsou i zdi ve VisualARQ založeny na NURBS křivkách. Tato technologie umožní kreslit zdi z rovných čar, oblouků nebo křivek volných tvarů.

>   Kvůli usnadnění tvorby a editace architektonických objektů nabízí VisualARQ uživatelsky přítulné průvodce. Tito průvodci obsahují všechny editovatelné parametr\ a náhledové okno, které zobrazuje všechny úpravy v reálném čase, tak, jak jsou prováděny na vybrané objektu.

>   VisualARQ umožňuje automaticky vytvářet řezy a pohledy, stejně jako specifické pohledy na dveře a okna. Protože jsou propojeny s výkresem, aktualizují se automaticky po každé změně modelu. Pohledy na dveře a okna budou okótované a budou odkazovány pomocí symbolů v půdorysu a v jeho tabulce.

>   Volba automatického výpočtu obsahu plochy. Stejně jako jiné elementy VisualARQ jsou i prostory (Spaces) propojeny a jsou automaticky aktualizovány na základě změny tvaru zdí, keré je definují.

>  Dokumentační tabulky VisualARQu jsou nejen propojeny na výkres, ale můžete je i snadno editovat.

>   VisualARQ obsahuje knihovnu architektonických objektů a základních profilů.

>   VisualARQ také nabízí přkazy pro ruční nebo automatické kótování.

Nástrojové palety

VisualArq 01 - ikony

Elementy ve VisualArq

VisualArq 02 - zdi
Wall - zeď

VisualArq 02 - sloup
Column - sloup

VisualArq 03 - dveře
Door - dveře

VisualArq 04 - okna
Window - okno

VisualArq 05 - schodiště
Stair - schodiště

Ukázky použití modulu na konkrétním projektu

VisualArq projekt 01
Zdi

a
Sloupy

a
Dveře

a
Okna

a
Schodiště

a
Řez

Související odkazy

Nahoru ↑