Nacházíte se zde: Rhino3D.cz > Články > Modelování > Popis programu SpaceClaim


Popis programu SpaceClaim

Publikováno: 16.10.2005 | Autor: Jan Slanina | Rubrika: Modelování | Komentáře: 0 - Doporučit

SpaceClaim Professional 2007

Moderní a otevřený 3D systém


SpaceClaim Professional 2007 je nástroj pro zvýšení produktuvity v 3D, nástroj pro konstruktér a inženýry, kteří přispívají k vývoji a výrobě produktů v širokém rozsahu výrobních odvětví. Software nabízí pružné pracovní prostředí, doplněné o moderní uživatelské rozhraní, které urachlují proces vývoje výrobku. SpaceClaim překlenuje mezeru mezi designéry a mezi členy širšího vývojového týmu - jako jsou koncepční, analytičtí a technologičtí inženýři, management a dodavatelé, kteří postrádají přistup nebo čas ke zvládnutí tradičních 3D CAD systémů. SpaceClaim má otevřený souborový formát a schopnosti výměny dat, kterými podporuje sdílení návrhů mezi profesemi a zajišťuje, že tyto návrhy zapadnou do již existujícího procesu vývoje.

Pokročilá technologie

Dynamické modelování

Technologie dynamického modelování přináší vysoce adaptivní prostředí, které podporuje nejrůznější směry návrhu, což z programu SpaceClaim činí ideální nástroje pro koncepční design i pro tvorbu a úpravy finálního návrhu.SpaceClaim - dynamické modelování

Geometrické dedukce

pracují nevtíravě a v reálném čase zvýrazňují designové podobnosti, jako jsou díry se stejným poloměrem nebo koplanární (ležící ve stejné rovině) plochy. Vše probíhá v průběhu práce během tvorby a úprav geometrie.

Asociace

shromažďuje související geometrii a aplikuje designérský záměr, jako je zrcdlení nebo párování ploch. Associace lze v případě potřeby kdykoliv zapínat nebo vypínat.

Integrované pracovní prostředí

pro součásti a sestavy podporuje koncepční design metodou "shora dolů", protože umožňuje tvorbu a volné rozdělování i slučování objektů během celého vývoje výrobku.

Otevřený datový formát XML

zpřístupňuje veškerá designová data vůči správě dat produktu a vůči navazujícím aplikacím, čímž zajišťuje dlouhodobou ochranu zákaznických dat.

Práce ve 3D

SpaceClaim zpřístupňuje 3D tím, že umožňuje uživatelům, aby se zaměřili na svůj návrh, místo aby se učili ovládat software. Geometrii lze vytvářet a volně upravovat během celého vývoje výrobku od původního konceptu, aniž byste museli mít v hlavě konečný detailní návrh. Tato bezpříkladná míra svobody při navrhování každému usnadní práci s modelem, dokonce i když byl model vytvořen někým jiným. Změny návrhu provádíte přímo výběrem geometrie a jejím přetažením na nové místo. Celý návrh se této změně přizpůsobuje v reálném čase na základě vybrané geometrie a prováděné operace. Výsledkem je rychlá a pružná změna designu, která zvyšuje kvalitu na každém stupni ladění návrhu a zlapšuje také osobní produktivitu.

Skicovací prostředí

umožňuje uživateli vytvářet skici a testovat rychle nové nápady. Uživatel může skicovat podle přesných kót nebo může vztvořit pouye hrubé royvržení ya účelem dalších úprav. Mezi skicované entity patří úsečky, oblouky a spliny. Mezi skicovací nástroje patří stříhání, ofset a projekce do skici. Skicky jsou bez omezení, proto je výsledný 3D tvar zcela flexibilní. Tento přístup nevyžaduje žádné hluboké povědomí o podobě výsledného tvaru nebo detailů.

Nástroj Pull

vytváří a upravuje geometrii v jediném příkazu. Uživatel může vytlačovat geometrii a vytvářet tak vytažení (extruzi), kapsy nebo díry. Uživatel také může vytlačit plochu tak, že ji otočí kolem osy nebo že vytvoří sofistikovanu plochu prostřednictvím plynulého přechodu mezi více řezy. Vytlačením profilu po trase vytvoříte taženou plochu a vytlačním hrany vytvoříte zaoblení nebo zkosení.

Nástroj Move

urychluje proces přesunování nebo kopírování geometrie poomocí 3D manipulátoru, který můžete použít pro pohodlné přesunování nebo rotaci geometrie kolem kotevního bodu. SpaceClaim také podporuje důvěrně známé příkazy Microsoftu pro přesunování a kopírování geometrie.

Nástroj Selection

poskytuje možnost úpravy 3D modelu pomocí přímé změny geometrie řezu, který můžete umístit v libovolném místě modelu. Tato intuitiví operace je známá těm, kteří pracují ve 2D.

Prostředí asociativního výkresu

umožňuje měnit design nebo tvořit a upravovat geometrii. Modelovací prostředí nabízí známý pracovní prostor i pro ty, kteří jsou zvyklí na práci ve 2D. Mezi výkresové funkce patří anotace, včetně geometrického kótování a tolerancí, poznámky a odkazové čáry a standardy JIS, ISO a ANSI®.

Zvýšení produktivity

SpaceClaim využívá moderní uživatelské rozhraní a vysoký výpočetní výkon současných počítačů, aby vám zajistil co nejvyšší stupeň produktivity. Jeden příkaz vykoná více funkcí, podle kontextu nebo na základě aktuálně vybraných objektů. Pokročilé uživatelské rozhraní, založené na nejnovější technologii společnosti Microsoft®, umožňuje uživatelům, aby se zaměřili na design místo na ovládání software. Uživatelské rozhraní nabízí všechny relevantní možnosti v "průhledovém hledáčku" vedle kurzoru myši, čímž eliminuje nadbytečné a časem plýtvající pohyby myší. SpaceClaim se učí preference uživatele tím, že zaznamenává předchozí výběry a akce a nabídne je uživateli zpět, kdykoliv uživatel chce.

SmartTools

chápou modelovací záměry uživatele na základě toho, jakou geometrii v jakém kontextu vybere. Díky tomu, že bez menu a klikání uživatele dokáže SpaceClaim určit, kterou operaci má provést, zvyšuje dramaticky produktivitu uživatele.

Tipy

nabízí uživateli v průběhu tvorby nebo úprav geometrie užitečnou odezvu v reálném čase. Tipy automaticky nabízí různé designové alternativy, jako je například zachování stejné velikosti děr nebo tlouštěk stěn. Tipy eliminate the need for the user to enter specific dimensions or interrogate the model before changing or adding geometry.

PowerSelect

enables users to search the model for like geometry and to easily select subsets or an entire group from the resulting list in order to modify, move, or delete all at once. Additionally, previously selected geometry groups are remembered and presented to the user. Given the frequency with which users perform selection, this streamlined process accelerates user's modeling productivity.

Vodítka nástrojů

are tool specific graphical icons that appear after a major tool or operation is selected. The guides present the possible uses of each tool in a clear, graphical format and help the user in completing the selected operation. The selected graphical icon displays along side the cursor to give clear indication of the current task.

"Heads-up" Display

makes use of the latest Microsoft technology, to put relevant commands and choices right where you are working, without getting in the way or requiring you to scroll through drop down menus in search of commands. Fewer mouse movements means more time working with your design.

Tool Tips and Animated Help

are provided for each operation. Whenever the mouse cursor moves over a command icon, a tool tip appears with a brief description and a link to a more detailed explanation and steps for its use. The detailed descriptions include animations to clearly demonstrate the use of the tool.

Benefit from Industrial-Grade 3D

SpaceClaim Professional 2007 provides a robust modeling environment and includes a powerful set of creation and modification tools for the design of mechanical parts and assemblies. The solution provides an integrated workspace ideal for top down design because as the design evolves components can be easily merged and split into separate parts all in a single workspace.

Integrated Workspace

provides a single design environment for working on an assembly and its individual components. The approach is ideal for top-down design because parts can be easily merged together or split into individual piece parts as the design evolves. Additionally, the assembly structure and hierarchy can readily be changed simply by dragging and dropping component designations around in the design tree.

Assembly

design capabilities include mate and alignment of parts within an assembly while maintaining the design flexibility to turn those associations on or off. Assembly associations are displayed within the assembly tree structure and can be activated or removed simply by selecting the corresponding check boxes.

Knihovna TraceParts

provides a library of over 100 million standard CAD models from leading parts manufacturers. The library is accessible from within SpaceClaim and the selected component is automatically created and inserted into the assembly.

Combine

provides a single tool for readily joining or splitting groups of geometry. Through the use of the combine tool, geometry can be split or merged within the part or across different parts. When there are multiple possible results, the geometry options are highlighted for the user to filter and select.

Edit as Blend

provides the ultimate in design flexibility by enabling simple geometric shapes, such as a cylindrical surface, to be modified into a blended surface. The tool allows placement of 2D sections throughout the geometry and the ability to modify the 2D sections of any model, regardless of where it originated.

Mirror

establishes a symmetrical association between like geometry in a part by selecting a plane that cuts through the part. The use of mirror lessons the time to create and modify symmetric parts, while maintaining design integrity. The mirror association can be turned on or off depending on the design needs.

Shell

automatically removes material inside the part to a consistent wall thickness. The operation is ideal for designing plastic parts or castings. The tool automatically sets up an offset association between two paring surfaces that can easily be turned off or on, depending on the design needs.

Offset

establishes an association between two surfaces so that they can be maintained as a thin wall during design modifications. Offset enables users to capture their current design intentions, yet retain the flexibility to change that association as their design evolves.

Zapadne do pracovního procesu

SpaceClaim Professional 2007 complements the use of 3D CAD in the product development process. SpaceClaim opens 3D models from another CAD system. Once the model is opened it becomes a native SpaceClaim model. Designs can be exchanged in a variety of native-CAD and industry standard formats. To document design changes, SpaceClaim includes a 3D mark-up capability. By maintaining a clear and precise representation of the 3D design throughout the development process, both design cycle times and downstream errors are reduced.

3D Mark-up

3D Mark-up is a documentation environment which includes a set of 3D annotation capabilities and highlighting tools to clearly communicate and document design changes. The environment includes mark-up dimensions, 3D annotations and comparison capabilities. 3D mark-up files can be attached to engineering change requests to clearly and unambiguously communicate the request.

"Was" Dimensions

automatically show both the current dimensional value along with the original value prior to the design change as a 3D annotation on the model. This unique dimension capability removes the burden on the user to keep track of the changes and provides clear documentation of the modification.

Model Compare

overlays the original model on the changed model and then automatically displays all differences in color-codes. These design differences can be communicated back to the design team using SpaceClaim Viewer or output to industry standard formats such as MS PowerPoint®, and XPS™.

2D Data Exchange

includes support for DWG and DXFTM formats. 2D geometry imported from AutoCAD drawings can be used as the basis for a sketch to create 3D geometry. SpaceClaim allows you to preserve the value of your 2D data and easily convert it to 3D.

3D Data Exchange

capabilities include both industry standard formats, included with SpaceClaim Professional 2007, and native CAD file formats. The complete list of supported formats and versions is as follows:

  • Data Import: CATIA® V5 R6 - R17 SP1 and V4 4.1.9 - 4.2.4, NX® versions NX1 - NX4 and UG v11 - 18, Pro/ENGINEER® 16 - Wildfire 3, SolidWorks® version 98 - 2007, Inventor® 6-11, ACIS®, Parasolid® v10.0 - 18.0.141, IGES up to v5.3, STEP AP203, AP214 (geometry), VDA FS 1.0, 2.0 and JT Open.
  • Data Export: CATIA V5 R17 SP1, ACIS, Parasolid v18.0, IGES v5.3, STEP AP203, AP214 (geometry), VDA FS 2.0 and JT Open.

Note: IGES, STEP, VDA, DWG and DXF data exchanges are included with SpaceClaim Professional 2007. Support for vendor-specific file formats, ACIS and Parasolid, and JT Open requires a separately purchased add-on product.