Nacházíte se zde: Rhino3D.cz > Články > Zásuvné moduly > Toon shader pro Brazil, displacement, dynamika...


Toon shader pro Brazil, displacement, dynamika...

Publikováno: 22.12.2006 | Autor: Jan Slanina | Rubrika: Zásuvné moduly | Komentáře: 8 - Doporučit

Displacement - ikonaDavid Rutten dnes na diskusní skupině Rhina publikoval pár zajímavých obrázků, které demonstrují pokroky v implementaci renderovacího modulu Brazil a ve vývoji McNeelova prostředí RCM (Rendering Content Management), které mohou využívat všechny renderovací pluginy pro Rhino. A hlavně... věděli jste například, že David vyvíjí plugin pro simulaci dynamického chování látky pro Rhino?

Displacement mapping v RCM pro Rhino

Nejprve se podívejme na displacement mapping. Toto je přímo funkce RCM, jedná se tedy o funkčnost na straně Rhina, nikoliv nějakého konkrétního zásuvného modulu, jako je Brazil. Výhoda takového přístupu je obrovská - díky tomu může displacement mapping využívat JAKÝKOLIV renderovací modul pro Rhino, který využívá RCM, tedy i Toucan, V-Ray, Brazil nebo Maxwell. Displacement mapping se od bump mappingu liší v té zásadní věci, že je při něm fyzicky měněna geometrie objektu, hrboly a propadliny jsou skutečně plastické a jsou součástí geometrie, není to jenom optická iluze vlivem dopadajícího světla, jako je tomu u bump mappingu.

Na následujícím obrázku vidíte aplikaci displacement mappingu v Brazilu na tři primitivy - kvádr, dutý výlec a anuloid. Všimněte si tvaru originálních objektů v pravém dolním rohu a porovnejte jej se zdeformovaným tvarem pomocí displacement mappingu.

Brazil pro Rhino a displacement mapping
Brazil pro Rhino a displacement mapping


Displacement má volbu pro zjemnění sítě, která omezuje počet zjemňovacích kroků při generování 3D dislpacement sítě a také můžete definovat práh kontrastu. Vše však také závisí na kvalitě výchozí sítě, pokud se například bude skládat z množství uzoučkých a dlouhých trojúhelníků, nemusí být výsledek uspokojivý.

Displacement mapping v RSM pro Rhino - uživatelské rozhraní
Displacement mapping v RSM pro Rhino - uživatelské rozhraní

Toon shader v renderovacím modulu Brazil pro Rhino

Na dalším obrázku si všimněte nového cartoonového shaderu pro Brazil (stíny jsou hrozné, o tom autoři ví a tato funkce bude ještě zlepšena). Před pár týdny jsem na vlastní oči viděl, jak Andy Le Bihan a David Rutten, autoři implementace Brazilu do Rhina, předvádí Brazil v akci. Jakkoliv teď strhnul V-Ray svým relativně rychlým vstupem na scénu veškerou renderovací slávu na sebe, musím uznat, že v důkladné implementaci do Rhina nemá Brazil konkurenci. Představte si například, že kolečkem myši měníte plynule parametry matematické textury, aplikované na objekt, a současně v reálném čase v pohledu vidíte, jak se na objektu tato změna projevuje! Tak na této úrovni je implementován do Rhina Brazil...

Toon shader, Brazil pro Rhino
Toon shader, Brazil pro Rhino

Simulace dynamického chování látky

Jen tiše seďte, zírejte a nestyďte se ani uronit slzu. Nebudu vám to mít za zlé. Ano, i tohle nás v Rhinu čeká...

Pozor, animace se budou načítat dlouho, mají dohromady asi 3 MB...

Simulace látky 01

Simulace látky 02

Simulace látky 03

Simulace látky 04

Dynamika látek 05

Tyto animace pocházejí z Davidova vídeňského workshopu, pořádaného začátkem tohoto roku. Jsou vygenerovány z pluginu pro Rhino 4, který však zatím není veřejný, částečně kvůli chabému uživatelskému rozhraní a chybám a hlavně proto, že ještě není hotový, neboť se jedná o velký projekt. David slibuje, že se k tomuto projektu vrátí, zřejmě hned, jak opadně šílenství kolem dodělávání Rhina 4.

Diskuse k článku

 • [8] manca – 14. 01. 2007, 04:35

  reagovat

  waw, naky tuseni kdy to bude venku?

 • [7] Jan Slanina20. 12. 2006, 15:20 – reakce na [6]

  reagovat

  Já bych teda neřekl že se Rhino problouzí ze staletého spánku ani že ostatní programy jsou jeho konkurenti... Rhino je v první řadě modelář a nikdy se netvářil jako animační systém jako je třeba Max, Maya nebo Cinema... zkus si ostatně v těchto programech vymodelovat něco opravdu kvalitně a přesně v NURBSech a porovnej si to s Rhinem ;-) Takže to, že Rhino bude umět dynamiku apod beru spíš jako bonus navíc k modelování než dohánění zpoždění :-) Si třeba uvědom, jestli existuje dynamika v Modu nebo ZBrushi, to je podobnej případ...

 • [6] jirka – 20. 12. 2006, 13:51

  Reaguje: [7] - reagovat

  No ja bych rekl ze rhino je dost pozadu oproti svym konkurentum...Sou programy kere tyto "pluginy" maji dost dlouho v zakladni instalacce....Jinak simulace kapalin a hader je v meši vzdy...Konecne se rhino probouzi ze staleteho spanku,jen aby bylo jeste pristi rok ;)))))

 • [5] Petull – 19. 12. 2006, 14:15

  reagovat

  Wow, fakt sila! Rhino sa rozbieha, stále zrýchľuje a vyzerá naozaj veľmi nebezpečne... :-)

 • [4] Jan Slanina17. 12. 2006, 17:40 – reakce na [3]

  reagovat

  No myslím že už od pohledu je to mesh, ale myslím, že nic nebrání proložit vrcholy meshe plochou, jak to ostatně dělá jiný Davidův plugin pro relaxaci plochy, o kterém bych taky rád napsal, kdyby mi zbyla chvilka času... (p.s. nevím jak je to v Maxovských nebo Mayovských programech pro dynamiku těles a kapalin, ale silně bych pochyboval, že pracují s NURBS plochami...)

 • [3] tyglik – 17. 12. 2006, 13:14

  Reaguje: [4] - reagovat

  pekne, hlavne ten "hadr vlajici ve vetru"...jen by mne zajimalo zda ty deformované plochy jsou NURBS nebo mesh;

  petr

 • [2] retep – 17. 12. 2006, 01:24

  reagovat

  moc dobre moooooc uz aby bola r4 finito

 • [1] delph – 16. 12. 2006, 20:14

  reagovat

  vostrý jako břitva.. víc ani nelze dodat MODO, MAYO třes te se