Nacházíte se zde: Rhino3D.cz > Články > Rhinoceros > Vývoj programu Rhinoceros 4


Vývoj programu Rhinoceros 4

Publikováno: 25.7.2005 | Autor: Jan Slanina | Rubrika: Rhinoceros | Komentáře: 0 - Doporučit

Rhino 4 - vývoj - ikonaMnoho lidí se ptá jak je to s časovým plánem vývoje nové verze - kdy vyjde Rhino 4, jestli si mají koupit Rhino 3.0, nebo jestli mají raději počkat a koupit si už rovnou „čtyřku“. McNeel nedávno zveřejnil své plány a nyní se s nimi můžete seznámit i vy.

Aktuální stav vývoje

 

Fáze 0: Rhino 3.0 Servisní balíček 4 - Stáhněte si nyní...
Fáze 1: Rhino 4.0 Pracovní verze - Stáhněte si nyní...
Fáze 2: Rhino 4.0 Beta - vydání plánováno před prosincem 2005
Fáze 3: Rhino 4.0 Plná verze - vydání plánováno v průběhu roku 2006

Proces vývoje Rhina - otevřená spolupráce

Během každé fáze vývoje Rhina poskytujeme našim zákazníkům tolik informací, kolik je možné. Na odezvu od našich zákazníků se spoléháme při:

  • nastavení priorit
  • ladění funkcí programu
  • řešení problémů spojených s jejich konkrétními systémy, procesy nebo ostatními programy

Fáze 0: Servisní balíčky a bonusové nástroje

Servisní balíčky jsou vydání s opravami chyb, která si mohou uživatelé stáhnout poté, co byla vydána plná verze programu.

Bonusové nástroje jsou zásuvné moduly s novými funkcemi pro aktuální vydání programu. Bonusové nástroje jsou obvykle prvotními prototypy funkcí, které se objeví v dalším hlavním vydání programu.

Fáze 1: Pracovní verze ( videa zde )

Na počátku procesu vývoje nové verze vydáváme pracovní verze (angl. Work In Progress -WIP), abychom otestovali prototypy nových nápadů a technologií. Stáhněte si nyní...

WIP vydání (mnozí tuto fázi nazývají Alfa) ještě nejsou připraveny na produktivní práci a mnoho nápadů a technologií je zde zatím pouze ve formě prototypů.

Zveme všechny současné uživatele Rhina, aby se také zapojili do testování. V této fázi má zpětná vazba od zákazníků největší dopad na to, jak budou nakonec různé funkce a vylepšení navrženy.

Fáze 2: Beta

Poté co dokončíme a otestujeme většinu změn jádra, začneme vydávat beta verze. Beta verze by měly být připraveny pro seriózní práci, ale nemusí ještě mít finální podobu uživatelského rozhraní.

Fáze WIP obvykle trvá déle než 6 měsíců.

Fáze 3: Plná verze

Novou plnou verzi vydáme až tehdy, když nám uživatelé betaverze sdělí, že je připravená.

Uživatelé betaverzí budou informováni, kdy ukončíme vývoj a vydáme plnou verzi. Finální betaverze vyprší nejdříve dva měsíce poté, co začne být expedována plná verze.

Poznámka: každé vydání pracovní verze a betaverze vyprší zhruba během dvou měsíců. Před touto expirací bude vždy k dispozici novější pracovní verze nebo betaverze. Díky tomu zajistíme, že hlášené chyby se budou týkat nejnovější verze a že nebudeme dostávat hlášení o chybách v minulých verzích, které jsou již opravené.

rhino 4.0

Nynější podoba Rhina 4.0 - mění se ikonky, přibývají funkce...

Cíle pro Rhino 4.0

Tento seznam bude upřesňován na základě odezvy od uživatelů pracovní verze.

  • Vylepšené modelovací nástroje a zlepšení mnoha existujících příkazů. Jako příklady uveďme lepší nástroje na zaoblení s proměnným poloměrem, kvalitnější booleovské operace a možná i tvorba skořepin.
  • Lepší editační nástroje včetně přímé editace spojených ploch a těles a konstrukční historie.
  • Zlepšení uživatelského rozhraní. Mezi příklady patří nová technologie inteligentního uchopování SmartTrack™ a pokročilé volby zobrazení.
  • Zdokonalené nástroje pro 2D kreslení, včetně stylů čar, tloušťky čar, skrytí čar a šrafování.
  • Lepší podpora polygonových sítí. Naší snahou bude, aby všechny editační příkazy pracovaly s polygonovými sítěmi stejně, jako pracují s NURBS objekty.
  • Robustnější vývojářské nástroje pro nezávislé vývojáře.
  • Stovky drobných vylepšení existujících nástrojů. Na seznamu přání uživatelů je více než 2000 položek, které sledujeme.

Systémové požadavky

Plánujeme, že Rhino 4.0 bude běžet pouze na Windows 2000, XP Pro a XP Home. Rhino 4.0 nebude běžet na Windows NT 4.0, 95, 98 nebo ME.

Rhino 4.0 nebude běžet na Macu, Linuxu ani na žádném jiném operačním systému, který není uveden výše.

S ohledem na časový plán vývoje bychom tedy zákazníkům doporučili, aby si koupili Rhino 3 nyní a nečekali na plnou verzi Rhina 4, protože její uvedení může trvat od této chvíle klidně i rok a to je dost dlouhá doba. Na verzi 4 pak v okamžiku jejího vydání budou moci upgradovat za 9.500,- Kč bez DPH za komerční licenci (nebo 3.040,- Kč bez DPH za studentskou licenci) a navíc budou stejně po celou dobu moci zdarma pracovat v betaverzích Rhina 4. A že se upgrade na verzi 4 vyplatí, to zjistíte už brzo, protože chystáme seriál s podrobným popisem všech novinek, které jsou zatím ve verzi 4 dostupné...