Nacházíte se zde: Rhino3D.cz > Články > Rhinoceros > Trocha historie nikoho nezabije aneb cesta do pravěku


Trocha historie nikoho nezabije aneb cesta do pravěku

Publikováno: 31.1.2007 | Autor: Jan Slanina | Rubrika: Rhinoceros | Komentáře: 1 - Doporučit

Historie Rhina - ikonaUživatelé se nás často ptají, odkud se tu Rhinoceros vzal, jakou má historii, kdo je jeho výrobce. Po světě dokonce kolují různé pikantní legendy, proto by nebylo na škodu lehce osvětlit temné kouty počítačového pravěku. Následující text sice už byl publikován v Rhinovinách blahé paměti, ale na tomto serveru se zatím neobjevil, takže nebude na škodu osvěžit si paměť. Nuže, to bylo tak…

… v roce 1980 založil Robert McNeel společnost TLM, Inc. Ta se po intermezzu s vývojem účetických programů pro strojírenské a architektonické firmy a portací programů pro výpočty metodou konečných prvků do UNIXových systémů vrhla v roce 1985 na prodej a podporu AutoCADu.

Bob McNeel, president McNeel & Associates
Bob McNeel, zakladatel McNeel & Associates

V roce 1986 započal vývoj nadstaveb pro AutoCAD, tentokrát již pod svým názvem firmy Robert McNeel & Associates (RMA). Uživatelé stále častěji požadovali podstatně výkonnější nástroje pro 3D modelování (tehdy zejména pro modelování lodí) a tento tlak je také prvním impulsem pro úvahy nad vývojem předchůdce Rhina.

V květnu 1992 došlo k první schůzce mezi McNeelem a firmou Applied Geometry (AG), tvůrcem geometrického jádra - NUBS knihovny AGLib. Mezi klienty AG v této době patřila taková jména jako Alias Research, Spatial, Honda nebo Tecnomatix. Firma AG tehdy požádala McNeela o začlenění knihovny od AGLib do AutoCADu. Jak vidíte, to, že má Rhino v sobě kus Aliasu, není žádná fáma. Ale to byl teprve začátek, Rhino se má s Aliasem setkat ještě mnohokrát...

V červenci 1992 byl během pouhých 3 dnů vytvořen první prototyp této knihovny v prostředí AutoCADu. V listopadu téhož roku uzavírá McNeel s AG smlouvu o vývoji NURBS modeláře AccuModel pro AutoCAD. McNeel se měl starat o marketing (v té době již měl na kontě tisíce prodaných licencí AutoCADu) a vývoj a podporu na straně AutoCADu.  AccuModel ale nakonec zcela uvolnil místo Rhinu, programu s neuvěřitleně raketovým nástupem. Ale nepředbíhejme.

V listopadu 1992 přišel do firmy Michael Gibson a „přinesl“ s sebou polygonový modelář Sculptura, který vytvořil jako svůj školní projekt. Ti, kteří slyší trávu růst, už jistě zaslechli vzdálené dunění stáda nosorožců :-)

Pikantní vsuvka: stádo nosorožců se anglicky řekne „crash of rhinos“…

Na jaře roku 93 byla Sculptura oficiálně zveřejněna. Mcneel přebírá vývoj do svých rukou a brzy poté byl vytvořen první prototyp Sculptury 2 s podporou NURBS.

V listopadu 1993 byla Sculptura přejmenována na Rhinoceros. Byla to spíš přezdívka z recese, ale název se ujal více než dobře. V lednu 1994 podepsal McNeel smlouvu s AG, podle které licencoval NURBS knihovnu AGLib pro svou firmu. Vzdálený dusot a jemné chvění země již mohli zaslechnout i méně vnímaví jedinci :-)

A pak to přišlo: v dubnu 94 byl vůbec poprvé zveřejněna Sculptura na Graphic Alternative BBS. Jednalo se o první veřejně dostupnout betaverzi předchůdce Rhina.

V květnu 1994 přešel z AG k McNeelovi doktor Dale Lear, návštěvníkům diskusní skupiny Rhina dobře známý matematický démon a vývojový tým tak získal mocnou podporu. Mimochodem, odtud možná pramení zvěsti (nikoliv nepříjemné :) že se na Rhinu podílí vývojáři Aliasu. V té době je ale také Alias Research kupuje firmu AG. McNeel už samozřejmě tuší, že mu Alias Research brzo zavře kohoutek s životodárnou knihovnou a spoléhá se naplno na vlastní vývojový tým.

Dale Lear z McNeel & Associates
Dale Lear, matematický mozek Rhina

V březnu 1994 byla Sculptura přejmenována na Rhinoceros a ve stejném  měsíci byl Rhinoceros předváděn zájemcům na Siggraphu.

V červnu 1995 došlo k odkoupení Alias Research firmou Silicon Graphics a McNeel dostává poslední update knihovny AGLib, ale to už se rozjel vlastní vývoj naplno. Když se nosorožec rozeběhne, nic ho už nezastaví... Dozvuky těchto neklidných měsíců dolehnou až do konce roku 2002, ale o tom později.

V červnu 1996 byla poprvé zveřejněna betaverze Rhina na Internetu. McNeel očekával 500 testerů během tří měsíců. Místo toho se během několika málo týdnů nahromadilo velice slušných 3.000 beta testerů.

V listopadu 96 již testovalo Rhino 5.000 uživatelů. Tento počet bez jakékoliv reklamy ze strany firmy McNeel stoupnul na 50.000 uživatelů v září 1997 a stále rychle rostl. Nezapomeňte, že se stále jednalo o bezplatné betaverze a jejich vývoj probíhal zásadně na veřejnosti. McNeel financoval celý vývoj z vlastních zdrojů bez vnějších investorů, tak je tomu ostatně dosud.

V červenci 1998 dosáhl počet „beta-testerů“ neuvěřitelnou hodnotu 100.000 uživatelů, těsně před uvedením první komerční verze se tento počet ještě zvýšil na 110.000.

V  prosinci 1998 byla uvedena do prodeje první komerční verze Rhinoceros 1.0 (od stejného data se prodává program i v České republice).

Pak následovaly poměrně klidné roky běžného softwarového vývoje, postupně byla představena verze 1.1 a následně byl vydán Rhinoceros 2.0.

Brian Gillespie
Brian Gillespie, programátor a nyní produktový manažer Rhina

K výraznějšímu rozčeření poklidně plynoucích vod došlo koncem roku 2002, protože 31. prosince 2002 vypršela firmě McNeel licence na geometrickou knihovnu AGLib. Tato zdánlivě nepříliš zajímavá událost měla několik důsledků. Předně bylo nutné urychlit vývojové práce na zcela novém jádru Rhina 3.0, které je ze sebe zcela setřáslo poslední zbytky staré knihovny a navíc se díky jeho moderní struktuře otevřely velice zajímavé možnosti při vývoji nových funkcí Rhina. Rovněž není bez zajímavosti, že McNeel v minulém roce zdvojnásobil svůj vývojový tým. Dále bylo nutné stáhnout ze všech distribučních kanálů veškerá Rhina 2.0 - to se týkalo také různých upgradů a demoverzí na webových stránkách. I tato operace nakonec proběhla úspěšně.

Spolu s vývojem nového jádra probíhaly infarktové práce na lokalizaci neustále se měnícího uživatelského rozhraní a veškeré dokumentace k Rhinu do několika evropských jazyků – němčiny, francouzštiny, italštiny, španělštiny a – nebudu vás napínat, stejně už to víte – také do češtiny. Ač se to možná nezdá, samotná lokalizace představovala téměř rok intenzivní práce a tisíce stran překladu.

Margaret Becker
Margaret Becker - autorka manuálů a nápovědy k Rhinu

A nakonec si přečtěte, co o vývoji a cílech Rhina prohlásil před pár lety člověk nejpovolanější – Bob McNeel, zakladatel firmy McNeel & Associates:

„Když jsme začali vyvíjet Rhino, měli jsme k dispozici omezené prostředky a museli jsme si dobře rozmyslet, co pro nás bude nejdůležitější. Padlo rozhodnutí, že se zaměříme na high-end modelování volných ploch, tedy na oblast, kde jedinými alternativami byly (a stále jsou) programy typu Alias, Catia, PT/Designer (dříve CDRS) a ICEM Surf.

Naše idea byla následující: pokud bychom byli schopni na obyčejné PC přenést 90% funkčnosti high-end systémů za 10% jejich ceny a navíc by se nám podařilo napsat program, který je jednoduchý a uživatel se ho snadno naučí a navíc bude dostatečně rychlý pro produktivní práci třeba i na laptopu, mohli bychom zaplnit velkou mezeru na trhu. Do 90% funkčnosti nám stále ještě kus práce zbývá, ale myslím si, že ostatních cílů již bylo dosaženo.“

Věřím, že od té doby výrazné procento funkčnosti přibylo, vždyťe předchozí text byl psán někdy před pěti lety. Dnes už je skutečnost taková, že mnohé funkce Rhina 4 (zejména deformační technologie UDT) při prezentacích vzbuzují úžas i na tvářích otrlých majitelů high-end CADů, jejichž ceny za „očesané“ verze začínají někde pod miliónem korun... A k počtu instalací se dá říct asi tolik, že dle posledních zpráv od McNeela se celosvětově používá asi 160 000 instalací Rhina. Ale teď už dost historie, na podvečerním nebi se rozlévají kýčovitě medové paprsky zapadajícího afrického slunce a na horizontu se rýsuje statný nosorožec, směřující důstojným krokem vstříc své budoucnosti…

Podle materiálů RMA zpracoval Jan Slanina

Diskuse k článku

  • [1] Retep – 02. 02. 2007, 11:07

    reagovat

    Kus historie, super ja som som z rhinom od 1997 moj prvy model bol kavova salka s lyzicou a vesmirna lod