Nacházíte se zde: Rhino3D.cz > Články > Rhinoceros > Proč jsou soubory Rhina tak velké?


Proč jsou soubory Rhina tak velké?

Publikováno: 31.1.2008 | Autor: Jan Slanina | Rubrika: Rhinoceros | Komentáře: 1 - Doporučit

Soubory - ikonaTento článek je vlastně příspěvek, který zaslal Dr. Dale Lear, hlavní vývojář společnosti McNeel, dne 21. prosince 2007 na diskusní fórum Rhina. Na tomto fóru se neustále objevují otázka proč jsou soubory Rhina 3DM tak velké a Dale Lear na tyto dotazy nabízí odpovědi. Souborový formát Rhina je založen na předpokladu, že informace v souborech jsou cenné a úložný prostor na disku je levný.

Rozvržení souboru Rhina

Zhruba polovina velikosti souboru Rhina je vyhrazena informacím, které umožňují robustní obnovení dat.

Jedna každá položka (vrstva, bod, křivka, materiál, ...) v souboru Rhina je izolovaná do "chunku" s vlastním CRC (cyclic redundancy check).

Když je soubor Rhina mírně poškozen (pár náhodně chybných bytů na selhávajícím disku, vyměnitelné médium leželo přiliš blízko magnetickému poli, USB paměť spadla do záchodu :), dokáže Rhino i přes to soubor načíst a dokonce vám oznámí, že v souboru byly nalezeny poškozené položky, abyste věděli, že byl poškozen.

Řekněme, že soubor je vážně poškozen kvůli závažnému selhání disku. Vezměme například soubor s 50 000 objekty, odstraňme prvních 20% souboru a poté náhodně změňme dalších 5% hodnot ve zbývajícím souboru. Příkaz Rhina ZachránitSoubor3dm (Rescue3dmFile) dokáže tento těžce zdecimovaný uzlíček dat projít a zachránit většinu geometrie, která v něm zbyla (vyzkoušejte tento experiment se svými soubory z nějakého známého CADu "X" a spláčete nad výdělkem. Poté kontaktujte zákaznickou podporu CADu "X" a zeptejte se, jestli dokáží zachránit obsah poškozeného souboru - výsledek bude stejný a navíc vám možná ještě naúčtují volání na technickou podporu).

Chystaná vylepšení v Rhinu 5

Rhino V5 bude obecně vytvářet soubory, které budou o 5 až 20% menší než soubory z V4 a budou dokonce ještě odolnější proti chybám zapříčiněným selháním média. Navíc byl zdokonalen DWG importér, takže převádí objekty ze souboru DWG na nejefektivnější (z hlediska velikosti a rychlosti) objekty Rhina.

Cena úložného prostoru

Soubory Rhina 3dm jsou většinou uloženy na citlivých médiích, která mohou selhat v ten nejméně vhodný okamžik. Cena 250GB (250 gigabajtů) disku je zhruba 2000 Kč. To je asi 0,008Kč za MB (megabajt). Soubor Rhina, který má 50MB, zabírá místo v hodnotě 0,40 Kč .

Cena vytvoření informací Rhina

Vypočítejte si, jakou finanční hodnotu pro vás mají informace uložené v souborech 3dm a kolik jste ochotni platit za bezpečnost svých dat. Dejte nám prosím vědět, pokud se vám pár haléřů za jeden soubor Rhina bude zdát jako příliš velká částka jako investice do robustní ochrany svých souborů.

Za své peníze dostanete dokonce ještě víc

Uvažujte o svém software jako o dlouhodobé investici. Hodnota je v informacích, ne v produktu. Vaše 15 let stará disketová verze Rhina 1.0 nyní spočívá na skládce. Ovšem soubory, které jste před patnácti lety v Rhinu 1.0 vytvořili, mohou být stále velice cenné.

Zdarma jsme uvlonili robustní a přenositelný zdrojový kód v C++ pro načtení jakéhokoliv vytvořeného souboru Rhina a jeho uložení do verze Rhina 2,3 a 4.

Kdokoliv na světě může navštívit stránku http://www.opennurbs.org/ a stáhnout si tento zdrojový kód. Bezplatnou podporu poskytujeme všem vývojářům a dokonce i konkurentům, kteří mají zájem o začlenění tohoto zdrojového kódu do svých produktů. Nový opennurbs toolkit vydáváme vždy PŘED TÍM, než vydáme první veřejnou verzi nového Rhina, takže kdokoliv může načítat nejnovější a nejlepší souborové formáty Rhina. Krátce řečeno to znamená, že jakákoliv aplikace, napsaná kompetentními programátory, dokáže načítat a zapisovat soubory Rhino 3dm, vytvořené jakoukoliv verzí Rhina, kterou jsme kdy vydali nebo která je právě v prodeji.

Porovnejte tento přístup se softwarovými společnostmi, které žárlivě střeží vlastní a právně chráněné souborové formáty, aby držely vaše data jako rukojmí a přinutily vás kupovat jejich produkty a upgrady, abyste svá data mohli používat.

-- Dale Lear

Přeložil Jan Slanina

Diskuse k článku

  • [1] tyglik – 01. 02. 2008, 10:52

    reagovat

    >>Vaše 15 let stará disketová verze Rhina 1.0 nyní spočívá na skládce.

    existovala tehdy zkusebni verze (s omezenim pro ukladani)?; nemate ji nekdo 'na skladce'? docela rad bych si jednicku zkusil... :)