Nacházíte se zde: Rhino3D.cz > Články > Rhinoceros > Aktivace produktu - protipirátská ochrana pro Rhino 4


Aktivace produktu - protipirátská ochrana pro Rhino 4

Publikováno: 26.8.2006 | Autor: Jan Slanina | Rubrika: Rhinoceros | Komentáře: 2 - Doporučit

Rhinoceros 4 - aktivace - ikonaUž to tak vypadá, že jinak velice tolerantnímu McNeelovi pomalu dochází trpělivost a nechce pouze pasívně přihlížet stále rostoucímu počtu pirátských kopií Rhina, které se šíří mezi uživateli. V nejnovější betaverzi Rhina 4 proto zavedl - pro některé lidi jistě nevítanou - novinku: aktivaci produktu přes internet. Podívejme se tedy, na co se můžete těšit ;-)

Co je to aktivace produktu?

Aktivace produktu je protipirátská technologie, navržená pro ověření, zda byly softwarové produkty legálně licencovány. Cílem je snížení určitého druhu pirátství, známého jako "casual copying", ke kterému dochází, když si uživatel sice koupí licenci, ale nakopíruje ji svým kamarádům a známým a šíří ji takto mezi neoprávněné uživatele. Tento jev se na celkových ztrátách, způsobených pirátstvím, podílí údajně až 50 procenty. Aktivace také pomáhá v boji proti klonování hardwarových klíčů. Aktivace je rychlá, jednoduchá a neobtěžující a chrání vaše soukromí.

Principem aktivace produktu je ověření, zad nebylo sériové číslo či klíč produktu použito na více osobních počítačích, než umožňuje license daného software. Při instalaci produktu použijete instalační klíč, který je poté převeden na na instalační ID. Poté pomocí průvodce aktivací toto číslo poskytneet společnosti McNeel. Na váš stroj bude zpětně odesláno potvrzující ID pro aktivaci vašeho produktu.

Instlační číslo ID obsahuje zašifrovanou podobu CD-klíče a otisk hardware nebo kontrolní součet. Nejsou v něm obsahována nebo požadována žádná osobní data. Potvrzující ID je jednoduše odemykací kód pro instalaci Rhina na daném PC.

Proč se aktivace produktu zavádí?

Aktivace produktu je náhrada hardwarových klíčů. Některé licence Rhina 3.0 ke svému spuštění vyžadují hardwarový klíč. Tyto klíče však stály peníze, někdy ztěžovaly zákazníkům instalaci a zpomalovaly Rhino.

Všichni uživatelé, kteří museli opužívat hardwarové klíče (jedná se zejména o zákazníky v Asii) budou nyní muset Rhino aktivovat. Obecně by to mělo být méně problematické než instalace hardwarových klíčů.

Pro uživatele s připojením k internetu by to mělo být rychlé a bezbolestné.

Betaverze Rhina 4 a aktivace

Všechna vydání Rhina 4.0 Beta po 15. srpnu 2006 vyžadují aktivaci produktu, abychom mohli tuto aktivaci dostatečně otestovat a abychom si před vydáním plné verze byli dostatečně jisti, že funguje správně.

To, že vaše Beta vyžaduje aktivaci, ještě nutně neznamená, že komerční vydání Rhina bude na vašem počítači tuto aktivaci vyžadovat také.

Proces automatické aktivace přes internet

 1. Spusťte Rhino
 2. V systémové liště se objeví ikona Rhina s hlášením "You have 5 days to activate".
 3. Klikněte na ikonu Rhina a spustí se aktivace.
 4. Objeví se dialogové okno Welcome to Product Activation.
 5. Zvolte Yes, activate Rhino automatically over the Internet a klikněte na Next
 6. Dialogové okno Ready to Activate se vás zeptá, zda si přejeet odeslat informace nyní.
 7. Klikněte na Yes
 8. Objeví se hlášení Product Activation Successful.

Proces ruční aktivace:

 1. Ukončete Rhino
 2. Zavřete utilitu Product Activation v systémové liště.
 3. Stáhněet si novou utilitu Product Activation
 4. Nahraďte existující soubor RmaProductActivation.exe souborem, který naleznete v archivu zip (zmíněný soubor obvykle najdete v C:\Program files\Rhinoceros 4.0 Beta\System\RmaProductActivation.exe).
 5. Spusťte Rhino.
 6. Spusťte proces aktivace kliknutím na ikonu Rhina v systémové liště.
 7. Zvolte "Yes, activate Rhino manually using the internet from another computer" a klikněet na Next.
 8. Postupujte dále podle instrukcí.

Použití více kopií jedné licence Rhina jednou osobou

Licenční podmínky vám umožňují nainstalovat jednu kopii Rhina na více počítačů, ovšem pouze za předpokladu, že nedojde k tomu, že by s těmito licencemi pracovali současně 2 nebo více uživatelů. To je velice častá situace, například si budete chtít nainstalovat Rhino ve firmě i na domácím počítači nebo jej budete chtít mít ev své kanceláři i na svém cestovním notebooku. To je zcela v pořádku, ovšem pokud byste na cestách používali Rhino a současně by v kanceláři používal licenci Rhina se stejným sériovým číslem váš kolega, dopouštíte se porušení licenčního ujednání. A jak se k takové situaci staví systém pro aktivaci produktu? Podle slov Pascala Golaye z McNeel & Association systém s tímto počítá a umožňuje určitý malý počet opakovaných autorizací toho samého sériového čísla. Nedokázal však říci přesné číslo opakování autorizací. První zkušenosti uživaetlů však naznačují, že systém opravdu umožňuje autorizaci na více počítačích.

Diskuse k článku

 • [2] DarkLight31. 08. 2006, 14:06

  reagovat

  Daji se u aktivovanych produktu nejak zalohovat ony klice pro dane pc? Totiz, ja osobne taham system z image co mesic pac nemam chut udrzovat celej rok system cistej, takze zalohuju data z Ccka, natahnu za 3 minuty image a jedu na cisto znova, cimz potom vyvstava problem opakovanych aktivaci. U WindowsXP se aktivacni fajl pro dany comp da zalohovat takze po reinstalaci/pretazeni z image jednoduse staci vratit jej na misto a neaktivovat opakovane s tim samym HW. To same bych uvital (esi mozno) i u V-Raye?

 • [1] delph – 27. 08. 2006, 11:09

  reagovat

  uf sam mam svou licenci na dvou pc jednu v kancelari kde se nebojim ze bi ji nekdo pouzil protoze ji pouzivaji jen rodice kteri tomu vubec nerozumi a jednu doma kde pracuji vice nez tam. tam to mam jen pro prezentaci tvorby.