Nacházíte se zde: Rhino3D.cz > Články > Zásuvné moduly > RhinoDirect 0.4 přináší vylepšení přímé editace modelů


RhinoDirect 0.4 přináší vylepšení přímé editace modelů

Publikováno: 9.11.2010 | Autor: Jan Slanina | Rubrika: Zásuvné moduly | Komentáře: 1 - Doporučit

RD- ikonaNyní si můžete zdarma stáhnout novou betaverzi velice slibného modulu RhinoDirect, který umožňuje přímou editaci těles bez konstrukčního stromu. Můžete měnit libovolné rozměry či úhly stěn v objemových či plošných modelech, které jsou tvořené rovinnými, válcovými a sférickými plochami.

Novosibirsk, Rusko - LEDAS Ltd. ohlásil veřejné vydání zásuvného modulu RhinoDirect beta 0.4 pro Rhinoceros. RhinoDirect umožňuje uižvatelům Rhina přímo modifikovat 3D geometrické tvary pomocí geometrických vazeb a řídicích kót. Verze 0.4 je dostupná jako bezplatný download (až do vydání komerční verze) na adrese www.DrivingDimensions.com/labs.

Tato nová verze umožňuje parametrickou kontrolu nad kulovými plochami a přináší také zobrazení hodnot řídicích kót v kreslicím prostoru. Toto vydání také značně zlepšuje inteligenci a spolehlivost zásuvného modulu.

Nové funkce RhinoDirect 0.4

Předchozí verze RhinoDirectu omezovaly uživatele na editaci 3D modelů, které byly tvořeny rovinnými a válcovými plochami. Ve verzi 0.4 již mohou uživatelé editovat modely, které obsahují kulové plochy, jako jsou koule, kulová zaoblení (rohy) a jakékoliv částečné sférické plochy, vzniklé booleovskými operacemi z koule.

Poloměry sférických a válcových ploch lze nyní nastavit automaticky tak, aby byly splněny geometrické a rozměrové vazby, pokud nejsou ovládány řídicími kótami. Například půlválec propojující dvě rovnoběžné rovinné plochy nyní automaticky změní svůj poloměr, pokud změníte vzdálenost mezi těmito plochami.

Důležitým rysem RhinoDirect 0.4 je jeho nová schopnost zobrazit numericky vzdálenost a poloměr řídicích kót v kreslicím prostoru. Tato nová vlastnost umožní uživatelům snadno modifikovat hodnoty odpovídajících parametrů. Tato vlastnost bude v budoucích betaverzích tohoto zásuvného modulu ještě vce rozšířena.

Inteligence a spolehlivost

Verze 0.4 obsahuje nové funkce pro automatické rozpoznání konstrukčního záměru. Pokud je například válcová nebo kulová plocha tečná na jednu nebo více sousedních ploch, rozpozná RhinoDirect tento vztah automaticky a zachová jej i tehdy, když je model parametricky modifikován. To samé platí například pro válce se stejnými poloměry. RhinoDirect zachová vzájemný vztah prvků – napřklad totožnost, soustřednost a rovnoběžnost stěn – pokud to není v rozporu s jinými vazbami. Další vylepšení se týká správy tuhých sad, na které se nevztahuje deformace modelu při splňování vazeb. Ve verzi 0.4 bylo navíc opraveno mnoho chyb, které byly nahlášeny uživateli.

Verze 0.4 modulu RhinoDirect se již velmi blíží finálnímu řešení parametrické modifikace typických strojírenských dílů,” říká Dmitry Ushakov, Director of Product Management, LEDAS Ltd. “RhinoDirect vyzkoušelo již více než 1 500 uživatelů Rhina a my vidíme, že mezi nimi je velká poptávka po této technologii.

O RhinoDirect

RhinoDirect 0.4 vychází z nejnovější verze řešiče vazeb LGS 3D, který byl v této verzi výrazně vylepšen a byla také zvýšena jeho spolehlivost. Nová funkce v LGS 3D 4.0 například detekuje smyčky předefinovaných vazeb a tím urychluje řešení uživatelem definovaných vazeb, které kolidují s těmi automaticky rozpoznanými.

RhinoDirect 0.4 je kompatibilní s Rhinem 4.0 SR5B (a vyšším) a lze jej provozovat na 32-bit Windows XP, Vista a 7. Betaverze si můžete dtahovat volně na www.DrivingDimensions.com/labs, kde najdete také detailní online nápovědu, návody krok po kroku, videonávody a několik ukázkových modelů, se kterými si můžete pohrát.

RhinoDirect je rozšířením modulu RhinoAssembly, skvělého nástroje pro návrh sestav a kinematickou simulaci mechanismů, které se skládají z tuhých částí. Jak RhinoDirect tak i RhinoAssembly náleží do produktové řady Driving Dimensions od společnosti LEDAS.

Diskuse k článku

  • [1] Tadeusz – 25. 01. 2011, 09:58

    reagovat

    RhinoDirect
    Preco sa menia rozmery objektu spolu so zmenou polomeru zaoblenia hran pri funkcii Add radius.
    Dakujem